POVODNĚ NA SÁZAVĚ

ZÁKLADNÍ INFORMACE

průměrná výše hladiny a průtok

povodňové stupně

stav při povodních 2002, 2006 a 2013

aktuální stav na Sázavě

stavy na tocích a nádržích v ČR

povodeň 2006 ve srovnávacích fotografiích - jez, most

ČINNOST SDH

První velkou prověrkou zásahové jednotky, která vznikla v roce 2004, byla ničivá povodeň na řece Sázavě, která byla poslední březnový týden v roce 2006. Po dobu pěti dnů hasiči pomáhali ve dne i v noci zachraňovat majetek občanů i majetek obce. Po skončení povodní zajišťovali hasiči čištění studní, sklepů, odstraňovali naplavené bahno z cest a z pozemků.

Počátkem srpna 2010 se po dlouho-trvajících deštích zvedla hladina Sázavy a byl vyhlášen poplach zásahové jednotce, která zabezpečila uzavření několika místních komunikací. V areálu Pražských vodáren bylo vytaženo poto-pené osobní vozidlo. Na výzvu Policie ČR bylo odstraněno v Potočinách několik padlých stromů z přístupových komunikací.

V noci z 1. na 2. 6. 2013 se přehnala nad obcí silná bouře, která ve Zlenicích zaplavila několik chat a rodinných domů. V 5:30 hod. byl vyhlášen poplach pro zásahovou jednotku, která odstraňovala následky bouře. Během dne začala stoupat hladina Sázavy a v odpoledních hodinách bylo uzavřeno několik místních komunikací, v 16. hod. pak i příjezdová silnice 3. třídy do Zlenic.V nočních hodinách byl uzavřen most přes Sázavu. Ve večerních hodinách následujícího dne se řeka vrátila do svého koryta a všechna bezpečnostní opatření byla odvolána. Pro naši zásahovou jednotku však práce neskončila. V dalších dnech se členové jednotky věnovali čištění studní, tenisových kurtů a čištění místních příjezdových komunikací do Zlenic.